Het panel van wijzen van de Onderwijsagenda van de Volkskrant is eruit :
Arbeidsvoorwaarden docenten moeten op de schop…
Na rijp beraad heeft het panel (waarin overigens geen enkele vo-leraar zitting had) zes thema’s geselecteerd, aldus het artikel in de Volkskrant van 29 december 2009. Laten we blij zijn dat het panel met de verdere uitwerking van de thema’s geen bemoeienis heeft en laten we hopen dat de journalisten bij de verdere uitwerking van de thema’s wèl luisteren naar degenen die voor de klas staan.
Uit de peiling was overduidelijk de roep naar voren gekomen om kleinere klassen, maar daar zag panellid Maassen van den Brink helemaal niets in. Want kleinere klassen zouden alleen “het welzijn van leraren dienen”. Nee: de arbeidsvoorwaarden moeten flexibiliseren “Al die afspraken over hoe weinig(!!!) mag worden lesgegeven, vakanties en ontslagbescherming zijn te rigide en werken contraproductief.”
Ook ex-Laks-voorman Sywert van Lienden doet een duit in het zakje: “Docenten worden totaal niet afgerekend op wat ze leveren”. En Jelle Jolles vindt niet dat er sprake is van een te hoge werkdruk, want “van mijn huisarts verwacht ik ook dat hij zijn kennis op peil houdt…”.
De duizenden reacties, veelal van leraren, die de afgelopen periode op de site van de Volkskrant waren achtergelaten, werden afgedaan als gezeur en geklaag. LIA wil niet zeuren, LIA wil niet klagen, LIA wil dat onze arbeidsvoorwaarden inderdaad op de schop gaan en zodanig verbeteren dat het weer aantrekkelijk wordt in het voortgezet onderwijs te werken. De flexibiliteit die mevrouw Maassen van den Brink voor ogen heeft zal alleen maar meer leraren het onderwijs uitjagen.
In het onderwijs mag iederéén zich tegenwoordig uitgeven voor leraar, naar believen in de vakken Nederlands, maatschappijleer, biologie of wiskunde. En we hebben allemaal op school gezeten. Dus is in het onderwijs iedereen eigenlijk ook een 'wijze' of een 'expert'. Een neuropsycholoog, een directeur van Milli Görüs en een communicatiedeskundige weten precies wat er in het onderwijs speelt. Aldus De Volkskrantredactie.
Ik ben benieuwd wanneer De Volkskrant een 'panel van wijzen' gaat samenstellen om de problemen in de medische sector aan te pakken. En of ze dan ook geen enkele arts of verpleegkundige in dat panel wagen te zetten.
In dat geval lijkt me dat zo'n panel in de medische sector niet erg serieus wordt genomen.
Wat de politiek en de journalistiek er niet van weerhoudt om er hun voordeel mee te doen, natuurlijk.
Hannes Minkema | 10-01-2010 05:00:06